Burnos sveikata yra neatsiejama nuo bendros sveikatos!
Didžiausia ėduonies išsivystymo rizika nuolatiniuose dantyse yra pirmieji keleri metai po dantų išdygimo, todėl daugumą pastangų užkirsti kelią ėduoniui reikia nukreipti į vaikus ir paauglius. Ankstyvosios vaikystės ėduonis yra reikšminga lėtinė vaikystės liga ir didėjanti visuomenės sveikatos našta visame pasaulyje kuri turi neigiamos įtakos visą gyvenimą trunkančiai burnos sveikatai.
Nepaisant daugybės ankstyvojo vaikų dantų ėduonies išsivystymo rizikos veiksnių, šios ligos galima nesunkiai išvengti. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, dantų ėduonis yra viena iš pagrindinių ligų, nuo kurių galima sėkmingai apsisaugoti laiku taikant tinkamas prevencines priemones.
Praėjus kelioms dienoms po gimimo, tėvams patariama pradėti valyti kūdikių dantenas naudojant švarų, sudrėkintą marlės tamponą. Valyti dantis du kartus per dieną, kai tik išdygsta pirmasis dantis. Fluoro turinčios dantų pastos turėtų būti naudojama ne daugiau kaip tepinėlio ar ryžio dydžio kiekis.
Dantų ėduonis gali atsirasti dėl netinkamos mitybos, sumažėjusio dantų atsparumo, susikaupusių apnašų, bet dažniausiai nuo nepakankamos burnos higienos. Vaikams ypač sunku taisyklingai išsivalyti krūminius dantis, o neišsivalius vagelėse labai patogu kauptis bakterijoms, apnašoms bei maisto likučiams. Įvairių tyrimų duomenimis laiku atliktas dantų silantavimas sumažina ėduonies atsitikimo riziką iki 80 proc. Tai labai paprasta, tačiau veiksminga procedūra.
Silantai (hermetikai) – tai dantų ėduonies profilaktikai skirta skysta plombinė medžiaga, kurios tikslas, gilius vaiko dantų paviršiaus griovelius ir vageles užpildyti plonu natūralią danties spalvą atitinkančios medžiagos sluoksniu.
Silantas efektyviai apsaugo krūminius vaikų dantis nuo jų vainiko reljefo kariozinių pažeidimų, taip pat slopina jau susidariusių pažeidimų bei skylių augimą. Silantus galima dėti tik ant sveikų dantų, kol vagelės dar nėra pažeistos ėduonies, priešingu atveju, jei kariozinis pažeidimas jau prasidėjęs galima pakenkti.
Dantų hermetikai pirmą kartą buvo pristatyti 1960-aisiais, siekiant užkirsti kelią dantų ėduoniui.
Kas svarbu paminėti?
Dantų dengimas silantais yra neskausminga procedūra;
6-14 metų vaikų nuolatinių krūminių dantų dengimas silantais yra kompensuojamas valstybės lėšomis (kreiptis į savo gydytoją odontologą, jeigu gydotės privačioje odontologijos klinikoje tai paslauga ten gali būti ir mokama).
Statistika
Alytaus miesto savivaldybė 2023 metų duomenimis yra tarp 7 aktyviausių Lietuvos savivaldybių, kur daugiausiai vaikų dalyvavo krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programoje.
Alytaus m. savivaldybės rodiklis daugiau nei 2,4 karto lenkia šalies vidurkį.
Alytaus m. savivaldybės rodiklis – 28,1 proc.
Lietuvos rodiklis – 11,6 proc.
Naudota literatūra:
https://www.mdpi.com/2304-6767/12/10/312
https://www.mdpi.com/2304-6767/7/2/37
https://www.nature.com/articles/s41368-022-00186-0
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK601829/#a4
https://www.hi.lt/uploads/DU/VS_2023_2_101)_Visas.pdf#page=34