Menu Close

Dėmesingu įsisąmoninimu (mindfulness) grįstas streso valdymas

Dėmesingu įsisąmoninimu (mindfulness) grįstas  streso valdymas

Sąmoningumo ugdymas, didinantis atsparumą stresui

     Šiuolaikinis gyvenimo tempas, informacijos gausa, aplinkinių lūkesčiai, konkurencija, praradimai  kelia daug įtampos. Tačiau didelę dalį streso kelia mūsų pačių mintys apie tai, kas vyksta, mes nuolat vertiname įvykius, save pačius ir kitus žmones. Pavyzdžiui, mes smerkiame save dėl to, kaip pasielgėme, ką pasakėme, suklydome arba kaltiname kitus ir pykstame, galvodami, kad jie neturėjo taip pasielgti, įsižeidžiame, nešiojamės nuoskaudas. Kitaip sakant, mes gyvename praeityje, nesusitaikome su ja ir savo mintimis tarsi stengiamės pakeisti praeitį daug kartų persukdami įvykius, galvodami, kas būtų, jeigu būtų. Kitas streso šaltinis yra mūsų mintys apie ateitį. Iš tiesų gyvenimas nenuspėjamas, bet mes tarsi stengiamės pasiruošti tai ateičiai ir nežinią užpildome savo fantazijomis apie galimus būsimų įvykių scenarijus, dažnai dramatiškus. Dar noriu pasakyti, kad mūsų smegenys į vaizduotėje kuriamus scenarijus reaguoja taip pat, tarsi tai būtų realybė. Nors realybėje mes sėdime ant sofos, saugioje aplinkoje, vakarieniaujam su šeima. Tuo tarpu mūsų smegenys ruošia mus tiems dramatiškiems ateities įvykiams ar situacijoms, kurios jau praėjo, mobilizuoja organizmo rezervus. Mūsų kūnas įsitempia, smarkiau plaka širdis, sutrinka kvėpavimas, negalime susikaupti ties tuo, ką darome dabar. Abiem atvejais mes praleidžiame tai, kas vyksta dabartyje, realybėje. Į dabartį (pvz., šeimos narius, su kuriais vakarieniaujame) mes reaguojame tomis emocijomis, kurias sukelia mūsų mintys ir fantazijos, o ne realybė.

     Dėmesingo įsisąmoninimo (Mindfulness) metodai- tai meditacinės praktikos, kurių dėka mes mokomės būti realybėje, dabartyje, tuo pačiu įsisąmoninti, kokios mintys yra mūsų galvoje, kokios emocijos kyla. Ir, tarsi atsitraukus, įsisąmoninti tiek aplinkos, tiek mūsų pačių vidinius įvykius. Matydami visa tai, galime priimti išmintingus sprendimus.

     Be abejo, ir realiame gyvenime mus ištinka skausmingi įvykiai, išgyvename praradimus artimų žmonių, darbo, sveikatos, patiriame fizinį skausmą. Skausmas yra neišvengiama mūsų žmogiškosios patirties dalis. Mes mokomės priimti skaumingus jausmus, nesipriešinti tam, kas neišvengiama, kiek galime, pasirūpinti savimi, priimti kitų pagalbą, išlikti ir sustiprėti.

     Dėmesingu įsisąmoninimu grįstas streso valdymas tai ne tiek teorinių žinių dėka perteikiamas supratimas, kiek patyrimu ir asmeninių įžvalgų dėka besikeičianti pasaulėvoka. Šis patyrimas leidžia mums patiems iš naujo kurti požiūrį į save, pasaulį ir kitus žmones. Mokomės geranoriško santykio su savimi, gyvenimo įvykiais ir kitais žmonėmis. Dažnai girdime patarimus pamilti save. Protu mes tai suprantame, bet kaip tai padaryti? Mindfulness praktikų metu mes to mokomės.

     Pokyčiai neįvyksta iš karto. Jie pasimato ilgalaikėje perspektyvoje. Dažnai po pirmo užsiėmimo gali būti jaučiama sumaištis, nežinojimas. Tai neišvengiama permainų dalis. Kartais padeda suprasti toks vaizdinys, kad, jei nori susitvarkyti spintą, turi viską iš ten ištraukti, o tik tada perdėlioti.

     Mokymų pradžioje, tarsi abėcėlės mokomės bazinių meditacijų. Mokomės būti sąmoningi bent vienoje iš kasdieninių veiklų. Tikslas nėra išmokti medituoti. Meditacija yra tik priemonė, kurios dėka mokomės valdyti savo dėmesį ir patirti dabarties akimirką, įsisąmoninti visus dabarties aspektus su kuo mažiau iškraipymų. Tikslas yra atsisakyti nuostatų, kurios kuria kančią, kelia stresą ir turėti lengvesnį santykį su realybe, priimti funkcionalesnes nuostatas, padedančias būti drąsesniais, kūrybingesniais, atviresniais, labiau geranoriškais, dėkingais, smalsiais, lanksčiai mąstančiais ir išmintingais. Tuo pačiu mažėja fizinė ir emocinė įtampa, daugėja teigiamų emocijų, auga psichologinis atsparumas, gerėja miegas, gebėjimas susikaupti, mažėja lėtiniai skausmai.

     Meditacijos samprata dažnai apipinta mistika. Medituodami mes nesiekiam kokios nors ypatingos būsenos, transo, atitrūkimo nuo realybės. Priešingai, meditacija- tai maksimali koncentracija į dabarties momento patirtis. Atsipalaidavimo ir ramybės būsena tai daugiau šalutinis poveikis, kai mūsų protas tampa „laisvas“.

     Dėmesingo įsisąmoninimo praktikavimas populiarėja visame pasaulyje ir Lietuvoje. Jo veiksmingumas pagrįstas šimtais tūkstančių mokslinių tyrimų (įvedus mokslinių straipsnių paieškos duomenų bazėje https://scholar.google.lt raktinį žodį mindfulness rasime 1 240 000 mokslinių darbų).

     Tad kviečiame dalyvauti Dėmesingu įsisąmoninimu grįsto streso valdymo mokymuose Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biure, kurie prasidės spalio 7 dieną. Tai 8 savaičių programa. Užsiėmimai vyks 1 kartą per savaitę, pirmadienio vakarais nuo 17:30 val. iki 19:30 val.. Taip pat lapkričio 16d., šeštadienį nuo 9:00 iki 16:00 turėsime, taip vadinamą Dėmesingumo dieną, kurią praleisime tyloje medituodami. Dalyviai gaus įrašus savarankiškoms praktikoms namuose. Išankstinė registracija į mokymus būtina. Vietų skaičius ribotas. Registruotis į mokymus galite telefonu +370 670 35890 arba el. paštu: romalda@alytausvsb.lt.

Mokymų laikas:

  1. Spalio 7 d.  17.30 val. – 19.30 val.
  2. Spalio 14 d.  17.30 val. – 19.30 val.
  3. Spalio 21 d.  17.30 val. – 19.30 val.
  4. Spalio 28 d.  17.30 val. – 19.30 val.
  5. Lapkričio 4 d.  17.30 val. – 19.30 val.
  6. Lapkričio 11 d.  17.30 val. – 19.30 val.
  7. Lapkričio 16 d.  9.00 val. – 16.00 val.
  8. Lapkričio 18 d.  17.30 val. – 19.30 val.
  9. Lapkričio 25 d.  17.30 val. – 19.30 val.
Skip to content