Vykdant projektą „Kompleksinių ir integruotų, mokslu pagrįstų visuomenės sveikatos paslaugų prieinamumo užtikrinimas, bazinių visuomenės sveikatos paslaugų tikslinėms grupėms teikimas“, Visuomenės sveikatos biure vyko 40 akademinių valandų stovykla, skirta vyresniems nei 65 metų asmenims bei jų šeimos nariams ar globėjams. Šios dienos buvo kupinos turiningų, naudingų ir sveikatinimą skatinančių veiklų, kurios padėjo stiprinti tiek fizinę, tiek emocinę savijautą.
Stovyklos metu ypatingas dėmesys buvo skiriamas fiziniam aktyvumui, kuris yra viena iš pagrindinių sveiko ir kokybiško senėjimo sąlygų. Dalyviai aktyviai įsitraukė į rytines mankštas gamtoje, kvėpavimo pratimų užsiėmimus, mokėsi šiaurietiško ėjimo pagrindų – buvo rengiami ne tik teoriniai, bet ir praktiniai pasivaikščiojimai gryname ore. Taip pat dalyviai buvo supažindinti su namų saugos principais, rizikos veiksniais bei praktiniais būdais, kaip apsaugoti save nuo kritimų. Šios veiklos padėjo ne tik palaikyti raumenų tonusą, koordinaciją ir ištvermę, bet ir veiksmingai prisidėjo prie kritimų ir griuvimų prevencijos, kuri yra itin aktuali vyresnio amžiaus žmonėms.
Reguliari fizinė veikla vyresniame amžiuje ne tik stiprina kūną, bet mažina nerimą, gerina nuotaiką bei miegą. Aktyvūs senjorai ilgiau išlieka savarankiški, jaučiasi labiau įgalinti, nepriklausomi ir visavertiškai dalyvauja visuomenės gyvenime.
Taip pat vyko paskaitos apie sveiką mitybą, kuriose dalyviai sužinojo, kaip tinkama mityba padeda išlaikyti energiją, stiprina organizmo atsparumą ir prisideda prie lėtinių ligų prevencijos. Užsiėmimai skatino sąmoningus mitybos pasirinkimus kasdienybėje, dalyviai mokėsi analizuoti maisto produktų etiketes ir praktiškai patys gamino sveikus užkandžius.
Psichinės sveikatos tema buvo aptarta ne tik teoriškai – vyko praktiniai užsiėmimai, kurių metu dalyviai stiprino bendrystę ir gerino psichologinę savijautą. Ypač vertingos buvo diskusijos apie kasdienio gyvenimo iššūkius, rūpinimąsi artimaisiais ir savęs išsaugojimą. Užsiėmimų metu taip pat buvo pristatytos streso ir nerimo atpažinimo bei valdymo technikos, kvėpavimo ir raumenų stiprinimo pratimai, padedantys geriau suvokti ir reguliuoti emocinę būseną. Tokie pokalbiai ne tik stiprina bendrystės jausmą, bet padeda išgirsti vienas kitą ir mažina socialinę atskirtį.
Stovyklos programą paįvairino edukacinė programa su bandų kepimu, kurios metu dalyviai ne tik susipažino su tradiciniu lietuvišku kulinariniu paveldu, bet ir aktyviai dalinosi prisiminimais iš vaikystės, jaunystės ar šeimos gyvenimo, kalbėjosi apie senovinius receptus bei šeimos tradicijas. Tokie autentiški pasidalijimai kuria ryšį tarp kartų, stiprina tapatumo jausmą ir yra neįkainojami psichinei gerovei.
Šios dienos dar kartą patvirtino, kad sveikata – tai ne tik fizinis pajėgumas, bet ir emocinė pusiausvyra, ryšys su savimi ir kitais. Įtraukiant tiek informatyvias, tiek šiltas, bendrystę skatinančias veiklas, stovykla tapo ne tik sveikatinimo, bet ir širdį šildančia patirtimi kiekvienam dalyviui.
___________________________________________
Projektas finansuojamas valstybės biudžeto lėšomis.
Projekto iniciatorius – Higienos institutas.