Pirmo tipo cukrinis diabetas (toliau CD) yra grėsmingiausia lėtinė vaikų liga, sukelianti daugumą sveikatos problemų dėl komplikacijų išsivystymo ir ankstyvos mirties rizikos. Iki insulino atradimo tik kai kurie vaikai išgyvendavo daugiau nei 1 ar 2 metus nuo simptomų atsiradimo pradžios. Pritaikius gydymą insulinu, mirtingumas labai sumažėjo.
Cukrinis diabetas yra sunki liga, sukelianti aukštesnį nei įprastai cukraus kiekį kraujyje. Cukrinis diabetas atsiranda, kai jūsų kūnas negali pasigaminti ar efektyviai panaudoti savo insulino – hormono, kurį gamina specialios kasos ląstelės, vadinamos salelėmis. 1 ir 2 tipo cukrinis diabetas yra labiausiai paplitusios ligos formos, tačiau yra ir kitų rūšių, tokių kaip nėštumo diabetas, pasireiškiantis nėštumo metu, taip pat kitos formos.
Ši pavojinga liga vaikams dažnai yra diagnozuojamas per vėlai, kai kraujo gliukozė būna beveik mirtinai pavojingo lygio. Tarptautinės diabeto federacijos (angl. International Diabetes Federation – IDF, 2019) duomenys rodo, kad pasaulyje registruotas vaikų, sergančių cukriniu diabetu, skaičius siekia 600 900 iki 15 metų amžiaus. Kasmet vaikų, sergančių cukriniu diabetu, padaugėja 3 procentais.
Lietuvoje vaikų sergamumo I tipo cukriniu diabetu atvejai registruojami nuo 1983 m. 2019 m. įskaitoje – daugiau kaip 995 vaikų ir jaunuolių (iki 19 metų). Per metus šalyje vidutiniškai suserga daugiau nei 80 vaikų (Higienos institutas, 2016, 2020). Tiek berniukams, tiek mergaitėms pavojus susirgti vienodas.
Vaikams, sergantiems cukriniu diabetu, labai svarbu, kuo geriau rūpintis savo fizine ir psichine sveikata ir sumažinti galimą diabeto komplikacijų grėsmę. Tai įmanoma padaryti tinkamai kontroliuojant cukrinį diabetą, t. y. stengiantis, kad gliukozės kiekis kraujyje būtų išlaikomas rekomenduojamų normų ir taip būtų išvengta hipoglikemijos (per mažo gliukozės kiekio kraujyje) ir hiperglikemijos (padidėjusios gliukozės koncentracijos kraujyje). Sergantys pirmo tipo cukriniu diabetu, šiuo metu yra įgiję nemažai žinių apie CD metu pasireiškiančių simptomų, sunkumų ir komplikacijų kontrolę, kurios pagrindas – ne tik laiku suleisti insulino dozes, bet ir sveikai maitintis, nustatyti tinkamas suvartojamo maisto porcijas. Ypač svarbu, kad jauni žmonės, sergantys pirmo tipo cukriniu diabetu, yra gerai susipažinę su sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo daroma įtaka. Stengdamiesi kontroliuoti pirmo tipo cukrinį diabetą, vaikai valgo daugiausiai sveiką maistą, o kitų produktų vartoja saikingai.
Kitas svarbus faktorius- vaikų emocijos, kylančios kontroliuojant cukrinį diabetą, yra gana skirtingos, tačiau dauguma jaučiasi liūdnai dėl to, kad jiems tenka atsisakyti kai kurių dalykų.
Lietuvoje atlikti moksliniai tyrimai yra nukreipti į cukriniu diabetu sergančių jaunų pacientų gydymą, ligos valdymą, psichologines tėvų, sužinojusių apie vaiko ligą, problemas. Tyrimai atskleidžia cukriniu diabetu sergančių vaikų ir jų tėvų sveikatos kompetencijos ugdymosi turinį, apimantį žinias, įgūdžius ir vertybines nuostatas, susijusias su ligos valdymu ir sveikatos saugojimu
Taigi vaikų, sergančių cukriniu diabetu, skaičius kasmet auga. Susirgus keičiasi vaiko ir jo tėvų gyvenimo ritmas: reikia adaptuotis prie ligos, keisti gyvenimo būdą, derinti mitybą ir fizinį aktyvumą su gydymo režimu. Šiuo atžvilgiu yra svarbios vaikų, sergančių cukriniu diabetu, sveikatos kompetencijos ugdymo aplinkos, kuriose sveikatos ugdytojai perteikia kompetencijos žinias, ugdo įgūdžius ir formuoja vaikų vertybines nuostatas.
Naudoti literatūros šaltiniai:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35435615/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4113115/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26712357/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25009119/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9810473/