Menu Close

Vaikų miego sutrikimai

   Pagrindinis, arba vienas iš jų, fiziologinis žmogaus poreikis yra miegas. Kelis dešimtmečius atliekant miego tyrimus buvo nustatyta, kad pagrindinė miego funkcija yra smegenų veiklos sureguliavimas,  bei jos jos atkūrimas. Sutrikus miegui , ypač lėtinių sutrikimų atvejais, kyla daug socialinių, ekonominių, gyvenimo kokybės rūpesčių.

       Vaikai, turintys neurologinio vystymosi sutrikimų, gali susidurti su ypatingu iššūkiu diagnozuojant ir gydant miego sutrikimus, su kuriais susiduria daugelis jų. Tokių iššūkių priežastis taip pat kyla dėl daugiažidininės jų miego problemų etiologijos, kuri turi svarbių pasekmių vertinant tokius vaikus. Gretutinės ligos vaidina pagrindinį vaidmenį sprendžiant šią problemą. Taip pat tikėtina, kad vaikų priežiūra turės būti ypač visapusiška, atsižvelgiant į įvairius veiksnius, turinčius įtakos ne tik jų miegui, bet ir bendrai jų bei jų šeimų savijautai. Šie dalykai buvo gerai iliustruoti, pavyzdžiui, autizmo spektro sutrikimų atveju

      Miegą sudaro keli ciklai: miegas gali būti neramus ir negilus (paradoksinis arba sapnas), arba gilus, kurį sunkiau sutrikdyti (gilus miegas). Pagrindinis pakankamos trukmės ir gero miego ženklas yra gera vaiko būsena visą dieną.

      Vaikų miegas skiriasi nuo suaugusiųjų. Keičiantis miego stadijoms arba paviršinio miego metu vaikas gali prabusti. Kol miegas formuojasi, vaikas gali prabusti daug kartų per naktį. Vaiko miegas toks kaip suaugusio žmogaus tampa tik 7-9 gyvenimo metais.

    Miegas vaidina lemiamą vaidmenį vaikų smegenų vystymuisi ir augimui, mokymuisi, atminties procesams, mokyklos veiklai ir bendrai sveikatai. Miego sutrikimų pasekmės yra mieguistumas dieną, neurokognityvinių funkcijų trūkumai, prasti mokykliniai / akademiniai rezultatai ir augimo sutrikimas. Vaikai, turintys neurologinio vystymosi sutrikimų, gali susidurti su ypatingu iššūkiu diagnozuojant ir gydant miego sutrikimus, su kuriais susiduria daugelis jų. Tokių iššūkių priežastis taip pat kyla dėl daugiažidininės jų miego problemų etiologijos, kuri turi svarbių pasekmių vertinant tokius vaikus. Gretutinės ligos vaidina pagrindinį vaidmenį sprendžiant šią problemą. Taip pat tikėtina, kad vaikų priežiūra turės būti ypač visapusiška, atsižvelgiant į įvairius veiksnius, turinčius įtakos ne tik jų miegui, bet ir bendrai jų bei jų šeimų savijautai. Šie dalykai buvo gerai iliustruoti, pavyzdžiui, autizmo spektro sutrikimų atveju.

Yra trys pagrindiniai miego sutrikimai:

  1. Nemiga – kai yra, sunku užmigti, ir (arba) anksti pabusti.
  2. Pernelyg didelis mieguistumas dieną (hipersomnolencija).
  3. Elgesys neįprastai, keistų išgyvenimų ar neįprastų judesių, susijusių su miegu, rodymas (parasomnijos ir nenormalūs su miegu susiję judesiai).

      Pastaruoju metu nuolat daugėja žinių apie vaikų miegą ir jo sutrikimus apskritai. Tačiau nepaisant to, kad miego problemos yra dažnos ir gali pakenkti vaikų vystymuisi bei jų šeimų gerovei, ši nauja informacija nebuvo pakankamai įtraukta į klinikinę pediatrijos ir vaikų psichiatrijos praktiką dėl profesinio mokymo trūkumų. Šie trūkumai yra ryškūs NDD srityje, kur miego sutrikimai gali būti ypač dažni ir sunkūs.

     Tyrimai rodo, kad tokių sutrikimų turinčių vaikų miegoproblemos kilmė gali būti ypač sudėtinga dėl patofiziologinių, medicininių, psichologinių/psichiatrinių ir farmakologinių veiksnių, galinčių prisidėti prie sutrikusio miego. Tokiomis aplinkybėmis vertinimo ir gydymo programoms (taip pat labai reikalingiems tolesniems tyrimams) gali prireikti visapusiško ir kvalifikuoto daugiadalykinio požiūrio.

    Vaikų miego sutrikimai yra dažni, daugiausia tarp vaikų, turinčių negalią, neurologinių sutrikimų ir neurologinio vystymosi sutrikimų. Pasekmės yra įvairios, o miego sutrikimai gali būti susiję su neurokognityvinių funkcijų ir augimo sutrikimu.  Šios problemos yra dažnos ir gali pakenkti socialiniam, akademiniam ir neuro-elgesio funkcionavimui. Todėl miego medicinos koncepcija turėtų būti integruota į pediatrijos praktiką. Pediatras turi  atliekti svarbų vaidmenį nustatant vaikų miego problemas, siekiant pagerinti valdymą ir užkirsti kelią pažinimo rezultatams.

 

Naudoti literatūros šaltiniai:

  1. https://nsj.org.sa/content/28/2/85
  2. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S105649930900039X?via%3Dihub
  3. https://www.eurekaselect.com/article/125896
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36979607/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37045460/
  6. https://nsj.org.sa/content/28/2/85
Skip to content