Psichosocialinis stresas, nekontroliuojamas valgymas ir nutukimas – trys tarpusavyje susiję epidemiologiniai reiškiniai, kurie jau yra jaunystėje. Ši plati pasakojimo konceptuali apžvalga apibendrina pagrindinius biologinius streso, dietos ir nutukimo kelio pagrindus ir tai, kaip nauji metodai gali papildyti žinias. Kortizolis atrodo pagrindinis biologinis veiksnys nuo streso iki centrinio nutukimo; o dieta, fizinis aktyvumas ir miegas yra pagrindiniai elgesio būdai.
Moksliniai įrodymai pabrėžia antsvorio ir nutukimo lygio ir naštos didėjimo tendencijas. Atsižvelgiant į tai, kad šiems svarbiems mokslinių tyrimų interesams reikia skirti ypatingą dėmesį ir greitai reaguoti. [2]. Vadovaudamasis nacionaline vizija, kuria remiamas įrodymais pagrįstos politikos formavimas, tarp pasaulio šalių Iranas pasiekė vieną sparčiausių mokslo produkcijos augimo tempų. Per pastaruosius du dešimtmečius Iranas pasiekė didelę sėkmę medicinos moksluose ir pirmą kartą 2019 m. tarp regiono ir tarp visų islamo šalių Iranas užėmė pirmą vietą pagal paskelbtų mokslinių straipsnių skaičių ir citatų skaičių.
Atsižvelgiant į problemos svarbą, sprendžiant didėjančias problemų tendencijas, vis didėja įrodymais pagrįstų prevencinių ar kontrolės programų poreikis. [1] Politikos formavimo ir sveikatos vadybininkai turi pasikliauti tikslia informacija, kuri padėtų jiems planuoti mokslinį darbą. Tokie rezultatai dažniausiai pateikiami moksliniuose straipsniuose ir ataskaitose, paskelbtose galiojančiose duomenų bazėse. Mūsų žiniomis, tai yra pirmoji scientometrinė nutukimo / antsvorio žinių analizė Artimųjų Rytų regiono šalyse, suteikianti praktinės informacijos geresniam tyrimų planavimui susijusiose daugiadisciplinėse srityse. Dauguma šio regiono šalių seka didėjančias publikacijų ir citatų tendencijas nutukimo / antsvorio srityse. Irano padėtis tarp jų gerokai išaugo. Norint išlaikyti ir skatinti šią poziciją, reikia kruopštaus planavimo ir ypatingo dėmesio. Šie rezultatai taip pat galėtų būti naudingi geresnei sveikatos politikai ir planuotiems šios srities tyrimams.
Atsižvelgiant į problemos svarbą, sprendžiant didėjančias problemų tendencijas, vis didėja įrodymais pagrįstų prevencinių ar kontrolės programų poreikis. [1] Politikos formavimo ir sveikatos vadybininkai turi pasikliauti tikslia informacija, kuri padėtų jiems planuoti mokslinį darbą. Tokie rezultatai dažniausiai pateikiami moksliniuose straipsniuose ir ataskaitose, paskelbtose galiojančiose duomenų bazėse. Vadovaudamasis nacionaline vizija, kuria remiamas įrodymais pagrįstos politikos formavimas, tarp pasaulio šalių Iranas pasiekė vieną sparčiausių mokslo produkcijos augimo tempų.
Išsamesnėje apžvalgoje, sudaryta vieno straipsnio citavimo indeksas, rodo, kad daugiau dėmesio reikėtų skirti pagrindiniams paskelbtų tyrimų taikymo, kokybės ir matomumo komponentams.
Kartu su didėjančiu mokslininkų susidomėjimu medžiagų apykaitos rizikos veiksniais, kaip pagrindinėmis naštos sukeliančių ligų priežastimis, pastarojo meto progresyvios mokslinių tyrimų rezultatų tendencijos gali būti supuvusios dėl geresnio dėmesio, suteiktų patalpų ir didesnių nacionalinių įsipareigojimų sveikatos tyrimams išteklių.
Be kiekybinio mokslinių tyrimų produktų augimo, neabejotinas prioritetas yra taikomųjų tyrimų kokybė ir jų taikymas kontroliuojant ir užkertant kelią pavojų sveikatai.
Šiuo laikotarpiu labiausiai paplitęs jaunimo nutukimo leidinių tipas buvo originalūs straipsniai, kurie sudaro daugiau nei 90% visų žinių produktų. Atsižvelgiant į tai, šio straipsnio tikslas yra scientometrinė žinių, susijusių su jaunimo nutukimu / antsvoriu Artimųjų Rytų šalyse, analizė. Apžvelgtos publikuotų straipsnių, citatų ir kitų žinių kūrimo komponentų tendencijos 2000–2019 m. Mes ypač sutelkėme dėmesį į Iraną ir išsamiau įvertinome jo indėlį į jaunimo nutukimo / antsvorio tyrimus.
MAITINIMO sistema apima tris plačias politikos kategorijas, skirtas:
1. maisto aplinkai; 2.maisto sistemos; 3. elgesio keitimo ,mitybos įpročių.
Nors minėti politikos veiksmai yra svarbūs ir būtini sprendžiant nutukimo problemą, politiniai veiksmai (ypač fiskalinė politika), siekiant sumažinti cukrumi saldintų gėrimų vartojimą, buvo pasiūlyti kaip vienintelė ekonomiškai efektyviausia intervencija, susijusi su vaikų nutukimu.
Taip pat buvo laikomasi nuomonės, kad labai ekonomiška yra mažinti daug energijos turinčių maistinių medžiagų maisto produktų prekybą vaikams.
Fiskalinės strategijos, skirtos sumažinti cukrumi saldintų gėrimų vartojimą ir nesveiko maisto bei gėrimų rinkodaros reguliavimas.
Per didelis vaikų ir paauglių svoris yra globali problema su kuria susiduriama daugelyje pasaulio šalių. Nors per didelį svorį nustatyti, pasitelkiant antropometrinius matavimus, yra lengva, prieinama ir pigu, tačiau dažnai tėvai nepastebi arba ignoruoja savo vaikų nutukimą. Padidėjusi kūno masė ne tik blogina jaunuolio psichinę būseną, didina diskriminacijos, patyčių ir savižudybių skaičių, bet ir skatina atsirasti įvairioms lėtinėms ligoms ankstyvoje jaunystėje ir suaugus. Dėl šios priežasties yra itin svarbu kuo anksčiau padėti pediatrijos pacientams. Nutukimo gydyme turi dalyvauti ir su pacientu bei jo šeima bendradarbiauti įvairių specialybių gydytojai: dietologai, gastroenterologai, endokrinologai, psichiatrai ar net chirurgai. Laiku pastebėjus problemą ir imantis tinkamų priemonių galima pasiekti ryškų teigiamą poveikį tiek vaiko, tiek jo šeimos gyvenimui.
Kalbant apie paauglius, svarbų vaidmenį atlieka psichiatro ar psichologo bendravimas atskirai su vaiku ir su jo tėvais. Tai gali padėti išsiaiškinti ir keisti gyvenseną, įtemptus santykius šeimoje. Kognityvinė ir elgesio terapija yra orientuota į tai, kad elgesio ypatybės, vedančios į nutukimą yra su laiku išmokstamos ir gali būti modifikuojamos.
Dažniausiai nebūna vienos izoliuotos vaikų nutukimo priežasties: kiekvienam vaikui kūno svoris didėja dėl įvairių etiologinių veiksnių sąveikos (pvz.: genetinis polinkis kartu su nepalankiais aplinkos ir gyvensenos veiksniais). Todėl mažinant kūno svorį, reikia ne vieno specialisto, o įvairių specialistų komandos, kuri privalo bendradarbiauti tiek su vaiku, tiek su jo šeima.
Šaltiniai:
- Bann D, Wills A, Cooper R, Hardy R, Aihie Sayer A, Adams J, et al. Birth weight and growth from infancy to late adolescence in relation to fat and lean mass in early old age: Findings from the MRC National Survey of Health and Development. Int J Obes (Lond) 2019 ;38:69–75. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]
- Dixon JB. The effect of obesity on health outcomes. Mol Cell Endocrinol. 2020;316:104–8. [PubMed] [Google Scholar]
- Hills AP, King NA, Armstrong TP. The contribution of physical activity and sedentary behaviours to the growth and development of children and adolescents: Implications for overweight and obesity. Sports Med. 2017;37:533–45. [PubMed] [Google Scholar]
- Wright MS, Wilson DK, Griffin S, Evans A. A qualitative study of parental modeling and social support for physical activity in underserved adolescents. Health Educ Res. 2020;25:224–32. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]
- Sallis JF, Prochaska JJ, Taylor WC. A review of correlates of physical activity of children and adolescents. Med Sci Sports Exerc. 2019;32:963–75. [PubMed] [Google Scholar]