Ar žinojote, kad 2 stiklinės vandens ryte pažadina mūsų organizmą, 1 stiklinė prieš dušą sumažina mūsų kraujo spaudimą, 1 stiklinė prieš maistą pagerina su virškinimu ir svorio metimu, 1 stiklinė prieš einant miegoti sumažina insulto ir širdies priepuolio riziką.
Vanduo – viena svarbiausių žmogaus gyvybės sudedamųjų dalių. Savo gyvenimą pradedame sudaryti iš 99% vandens, suaugę jo turime apie 70%, o senatvėje vandens žmogaus organizme lieka tik apie 50%. Atitinkamai kraujyje jo randama 85%, o kauluose – 28%, odoje – 80%, raumenyse – 75%, plaučiuose – 90%, smegenyse – 75%.
Vanduo organizme perneša maistines medžiagas, girdo jį, valo, reguliuoja kūno temperatūrą. Be vandens nebūtų minčių, jausmų, pojūčių. Dr. Alexis Carrel (1873 – 1944) gavo Nobelio premiją, nes įrodė, kad ląstelė yra nemirtinga. Tik skystis, kuriame ji plaukioja degeneruoja, todėl reikia pastoviai atnaujinti skystį ir maitinti ląstelę. Ląstelės kaip žuvelės akvariume plaukioja tarpląsteliniuose skysčiuose. Žmonės nepaiso dehidratacijos požymių ir simptomų (prastos odos, nuovargio, vidurių užkietėjimo, galvos skausmo ir t. t.), nes yra tiesiog prie jų pripratę.
Vanduo tai pat svarbiausia grožio priemonė pasaulyje. Net geriausios ir pačios brangiausios kosmetikos priemonės jus nuvils, jei kankinsite organizmą vandens trūkumu ir pakankamai jo neišgersime. Geriant vandeni jūs drėkinate odą iš vidaus. Kadangi odą sudaro apie 20% vandens, vien geriant pakankamai skysčių galite žymiai pagerinti odos išvaizdą: ji taps elastinga ir stangresnė. Jeigu organizme trūkstant vandens, lūpos išsausėja, veido oda papilkėja, suglemba, labiau išryškėja raukšles. Kam mums to reikia?
Ne veltui sakoma, kad vanduo yra gyvybės šaltinis. Jis nepamainomas mitybos komponentas, nes gyvybiniai procesai gali vykti tik tuomet, kai ląstelėse yra pakankamai prisotinta vandens. Ar žinojote, kad mūsų organizmą sudaro apie 60–70%. vandens? Jo nauda yra itin didelė – vandenyje vyksta visos biologinės reakcijos ir jis perneša mūsų organizmui svarbiausias medžiagas, t. y. vitaminus, mineralus ir gliukozę, į ląsteles, pašalina iš organizmo jau nebereikalingas medžiagas, reguliuoja kūno temperatūrą, dalyvauja biocheminiame procese, kai mes valgome transportuoja maistines medžiagas, sutepa sąnarius, taip pat yra reikalingas mūsų akims, galvos ir stuburo smegenims.
Štai dar keletas vandens naudingumo pavyzdžių:
- Vanduo lieknina. Žmonės linkę alkio jausmą maišyti su troškuliu. Todėl, pajutę alkį, pirmiausia išgerkite vandens stiklinę. Tai padės jums jaustis sotesniems. Vandens stiklinę išgerkite ir kaskart prieš valgį, tuomet sotumo ir pilnumo jausmas ateis greičiau, nes suvalgysite mažiau, o organizmą pripildysite vandens kiekiu. Vanduo ne tik malšina alkio jausmą, bet ir suaktyvina medžiagų apykaitą. Geriau gerti, kuo šaltesnį, nes organizmas turi sušildyti vandenį, o šio proceso metu yra deginamos kalorijos
- Vanduo suteikia daugiau energijos. Jei jaučiatės išsekę, su vandeniu gaukite energijos. Dehidratacija verčia jaustis pavargusiu ir nusilpusius. Tad reikiamas vandens kiekis padės jūsų širdžiai efektyviau pumpuoti kraują bei dirbti, o kraujui transportuoti deguonį ir kitas maistines medžiagas į jūsų ląsteles.
- Vanduo mažina įtampą. Vanduo sudaro apie 70% iki 80% jūsų smegenų tūrio. Jei jūsų organizmas yra dehidratuotas, jūsų kūnas ir protas yra apimtas streso. Siekdami išlaikyti žemą streso lygį nedidelį, laikykite ant savo darbo stalo stiklinę vandens ar nešiokitės su savimi vandens butelį arba gertuvę ir gurkšnokite reguliariai, kad išgertumėte bent 1,5l per dieną.
- Vanduo stiprina raumenų tonusą. Geriamasis vanduo padeda išvengti raumenų spazmų, skausmų, mėšlungio ir tai pat „sutepa“ Jūsų kūno sąnarius. Trūkstant organizmui vandens, teks mankštintis ilgiau ir intensyviau, norint pasiekti norimą ir užsibrėžtą rezultatą.
- Vanduo gerina virškinimą. Taigi vanduo yra labai svarbus mūsų geram virškinimui. Jis padeda tirpinti medžiagas ir sklandžiau perduoda Jūsų virškinimo traktui. Jei organizmas yra dehidratuotas tuomet jūsų kūnas sugeria visą vandenį ir medžiagų perdavimas tampa gerokai sunkesnis. Taigi, vanduo yra būtinas beveik kiekvienai kūno funkcijai, o vandens gėrimas yra vienas iš sveikiausių dalykų, kurį mes galime padaryti sau.
Taigi žmonės vis dar suvartoja daug mažiau skysčių nei turėtų. Užtat girdžiu skundus „bet man nepatinka vanduo“ arba „pamiršau“.
Pasinaudokite šiais patarimais, kad kiekvieną dieną gertumėte daugiau vandens, ir jums geriau seksis siekti savo tikslų, savijautos ir kūno veiklos.
Nėra tobulos sistemos, kaip išmokti gerti daugiau vandens. Turite įdiegti naujus įpročius ir išsiaiškinti, kas jums tinka. Kai pirmą kartą pradedame didinti vandens suvartojimą, laikomės taisyklių, kad prieš kiekvieną valgį turime išgerti pilną stiklinę. Kadangi niekada nepamirštame maisto, visada stenkitės prisiminti savo vandenį. Blogiausias scenarijus – nustatykite žadintuvą, kad išgertumėte vandens.
Štai keli patarimai, kaip išgerti daugiau vandens:
- Nusistatykite savo vandens tikslą kiek turi išgerti vandens, tai gali būti gertuvė ar ąsotis vandens arba tiesiog paprastas butelis vandens, kad jį matytume.
- Sekite savo išgertą vandens kiekį, stebėkite ir žymėkitės kiek vandens išgeriate per dieną.
- Taip mūsų kūnas išskiria prakaitą ir mes norime gerti vandens.
- Paskaninkite vandenį citrina, agurku ar tiesiog mėtos lapeliais.
- Pasiruoškite vandenį iš vakaro.
Yra daug būdų išmokti gerti daugiau vandens. Tačiau jums tereikia būti kūrybiškam ir dirbti. Taip pat labai svarbu užtikrinti ir gerą mitybą.
Vanduo yra gyvybiškai svarbus mūsų sistemoms, o dar svarbiau, kad jos veiktų optimaliai.
Tai pat galime apsiskaičiuoti reikalingą vandens kiekis mūsų organizmui kurį reikia išgerti per parą 6–8 stiklines arba 1,5–2 l vandens. Žinoma, visų mūsų kūno masė skirtinga, todėl kiekvienas gali pasiskaičiuoti individualiai savo paros vandens poreikį pagal šią formulę:
Kūno masė (kg) x 0,03 (30 ml)
Pavyzdys: 80 x 0,03 = 2,4 l/dieną
Vanduo yra gyvybiškai svarbus mūsų sistemoms, o dar svarbiau, kad jos veiktų optimaliai.
Taigi pradėkime ir išmokime gerti vandenį. Skanaus!
Pateikta informacija apie vandenį yra pagrįsta moksliniais tyrimais ir bendrais maisto mokslų principais. Žemiau pateikiama šaltiniai:
- Nakamura Y, Watanabe H, Tanaka A, Yasui M, Nishihira J, Murayama N. Effect of Increased Daily Water Intake and Hydration on Health in Japanese Adults. Nutrients. 2020 Apr 23;12(4):1191. doi: 10.3390/nu12041191. PMID: 32340375; PMCID: PMC7231288.
- Caldwell AR, Rosa-Caldwell ME, Keeter C, Johnson EC, Péronnet F, Ganio MS. Effects of a 14-Day Hydration Intervention on Individuals with Habitually Low Fluid Intake. Ann Nutr Metab. 2020;76 Suppl 1:67-68. doi: 10.1159/000515375. Epub 2021 Mar 29. PMID: 33780930.
- „GYVENTOJŲ NUOMONĖ APIE ŠACHTINIŲ ŠULINIŲ GERIAMOJO VANDENS KOKYBĘ BEI JOS SĄSAJAS SU SVEIKATA” Skirmutė Juškienė (2018)
- Tan Y, Xu A, Qiu Z, Wang L, Wang J, Luo J, Zeng H, Jin H, Wang Y, Xue J, Huang Y, Shu W. Drinking Natural Mineral Water Maintains Bone Health in Young Rats With Metabolic Acidosis. Front Nutr. 2022 Mar 21;9:813202. doi: 10.3389/fnut.2022.813202. PMID: 35387196; PMCID: PMC8979287.
- Suh H, Kavouras SA. Water intake and hydration state in children. Eur J Nutr. 2019 Mar;58(2):475-496. doi: 10.1007/s00394-018-1869-9. Epub 2018 Nov 30. PMID: 30506317.