Mityba – vienas iš pagrindinių sveikos gyvensenos veiksnių, turinčių įtakos žmogaus sveikatai. Racionali mityba skatina fizinį ir protinį žmogaus vystymąsi, gerą nuotaiką, darbingumą, ilgina gyvenimą. Labai svarbu, kad mityba atitiktų organizmo fiziologinius poreikius, sveikos mitybos principus bei pagrindines taisykles. Sveikos mitybos piramidės rekomendacijų bei mitybos režimo laikymasis gali lemti ne tik sveiką, ilgą, bet ir laimingą bei kokybišką gyvenimą [4].
Pusryčiai yra būtinas dienos valgis.
Dietologai teigia, kad pusryčiai yra svarbiausia dienos valgio dalis ir jie turi būti visaverčiai. Pusryčiai pažadina organizmą po naktinio „badavimo“, papildo organizmą maistingosiomis medžiagomis, suteikia energijos, reikalingos pradėti naują dieną [3]. Mokslininkai ypač akcentuoja pusryčių valgymą teigdami, kad būtent jie svarbūs dėmesio išlaikymui rytinių pamokų metu, garantuoja smegenų aprūpinimą maistingosiomis medžiagomis [2], suteikia energijos ir maistinių medžiagų dienos pradžiai, gali padėti išlaikyti sveiką kūno svorį ir pagerinti medžiagų apykaitos sveikatą bei mokymosi rezultatus. Prasta moksleivių mityba susijusi su prastais akademiniais pasiekimais [3]. Nevisavertė mityba neigiamai veikia moksleivių elgesį, pamokų lankomumą ir netgi elgesį užaugus [1]. Netinkama mityba didina kardiovaskulinių ligų, tokių kaip hipertenzija, hipercholesterolemija, 2-ojo tipo cukrinį diabetą ar netgi vėžio riziką [2].
Kodėl ignoruojami pusryčiai?
Šiais laikais dėl intensyvaus gyvenimo būdo, o kartais ir dėl nenoro pusryčiai būna praleidžiami ir apsiribojama tik pietumis ir vakariene [2]. Moksleiviai labai dažnai pusryčius ignoruoja sakydami, kad nėra laiko, tingisi ar visai nesinori valgyti ir gerti [3].
Nepusryčiaujantys mokiniai renkasi valgyti prastesnės kokybės maisto produktus.
Nepusryčiaujantys mokiniai energijos trūkumą kompensuoja pietumis arba vakariene, tačiau tai nerekomenduojama, nes dažniausiai energijos deficitas yra lydimas persivalgymo [4]. Penki tyrimai parodė, kad nevalgantys pusryčių vartojo prastesnės kokybės maisto produktus. Tie, kurie praleido pusryčius, buvo labiau linkę valgyti daug energinės vertės turinčio maisto [5]. Mokiniai dažnai valgo saldumynus, riebaluose virtus traškučius, geria saldžius gaiviuosius gėrimus. Todėl tikėtina, kad didesnė vaikų dalis gauna per daug menkaverčių kalorijų, tačiau nepakankamai kalcio, maistinių skaidulų, vitaminų ir mineralų [7]. Didelis energijos suteikiančio maisto ir gėrimų suvartojimas, dažnas vaikų nutukimo rizikos veiksnys [6].
Kokie turėtų būti mokinių pusryčiai?
Daugelis šalių turi mitybos gaires, kuriose pabrėžiama sveikų pusryčių, kuriuose būtų pakankamai angliavandenių, baltymų, maistinių skaidulų, vitaminų ir mineralų, svarba. Labiausiai rekomenduojami pilno grūdo kviečių produktai, pieno produktai (pusiau nugriebti arba neriebūs), vaisiai, bei gėrimai be cukraus [3]. Su pusryčiais vaikas turi gauti visų organizmui būtinų maisto medžiagų – angliavandenių, baltymų ir riebalų, taip pat skaidulinių medžiagų ir vitaminų. Pusryčiai turi būti sotūs, tačiau neapsunkinantys skrandžio. Pusryčiams turėtume valgyti tokius patiekalus, kuriuose gausu lėtai skaidomų angliavandenių, o jų yra kruopų košėse. Kad pusryčiai būtų maistingi, rinkitės sveikatai palankius produktus pažymėtus „Rakto skylutės“ simboliu. Šie produktai turi kelis kartus mažiau riebalų, cukraus ir druskos bei daugiau maistinių skaidulinių medžiagų nei kiti panašūs tos pačios grupės maisto produktai (pvz., liesi jogurtai tarp kitų jogurtų) [10].
Susiplanuokite ką pusryčiams valgysite iš vakaro.
Atlikto tyrimo duomenimis, kuriame buvo siekiama išsiaiškinti pusryčių suvartojimą lemiančius veiksnius, dažniausiai minima pusryčių kliūtis buvo laiko trūkumas. Tėvai laiko trūkumą nurodė kaip didžiausią pusryčių vartojimo kliūtį, kad įveiktų šią kliūtį, jie naudojo maistą, kurį galima pasiimti, pusryčius ruošė iš anksto ir keldavosi anksčiau [9]. Pasistenkite savo pusryčius susiplanuoti iš vakaro arba valgyti tai, ko gamyba neužima tiek daug laiko. Taip pat verta atsikelti anksčiau, kad užtektų laiko papusryčiauti.
Šaltiniai:
- MITYBOS IR FIZINIO AKTYVUMO POVEIKIS MOKSLEIVIŲ ELGESIUI IR AKADEMINIAMS PASIEKIMAMS. Reabilitacijos mokslai: slauga, kineziterapija, ergoterapija Nr. 1 (8) 2013.
- MITYBOS ĮPROČIŲ SĄSAJOS SU GYVENIMO KOKYBE, SVEIKATOS BŪKLE IR ANTROPOMETRINIAIS KŪNO PARAMETRAIS: LITERATŪROS APŽVALGA. „VISUOMENĖS SVEIKATA” 2023/3(102)
- https://www.frieslandcampinainstitute.com/asia/article/the-importance-of-breakfast/
- TARPTAUTINIS ALYTAUS MIESTO MOKINIŲ GYVENSENOS IR SVEIKATOS TYRIMAS
- Monzani, A, Ricotti, R., Caputo, M., Solito, A., Archero, F., Bellone, S., Prodam, F. (2019). A systematic review of the association of skipping breakfast with weight and cardiometabolic risk factors in children and adolescents. What should we better investigate in the future? Nutrients. Feb; 11(2): 387.
- Ober P, Sobek C, Stein N, Spielau U, Abel S, Kiess W, Meigen C, Poulain T, Igel U, Lipek T, Vogel M. And yet Again: Having Breakfast Is Positively Associated with Lower BMI and Healthier General Eating Behavior in Schoolchildren. Nutrients. 2021 Apr 18;13(4):1351. doi: 10.3390/nu13041351. PMID: 33919560; PMCID: PMC8072724.
- „Visuomenės sveikata” MOKINIŲ MITYBOS ĮPROČIAI. Higienos institutas, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.
- Metodinė informacinė medžiaga „APIE MOKYKLINIO AMŽIAUS VAIKŲ SVEIKATAI PALANKIŲ MAISTO PRODUKTŲ PASIRINKIMĄ“
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6765899/
- 10. https://www.vmvt.lt/naujienos/ka-reiskia-zalios-spalvos-simbolis-rakto-skylute-ant-maisto-produkto