Nepakeliamas liūdesys ir noras išvengti emocinio skausmo kasmet nusineša daugybės žmonių gyvybes. Nors per 10 metų pasiekėme beveik 50 proc. mažiau savižudybių, tačiau savižudybių skaičius Lietuvoje išlieka vienas didžiausių Europoje. Alytaus miesto savivaldybėje savižudybių skaičius yra didesnis nei Lietuvos rodiklis. 2022 m. savižudybių sk. Alytuje buvo 27/100 000 gyv., kai Lietuvoje – 18,6/100 000 gyv.
Savižudybės grėsmė gali kilti bet kam iš mūsų, o prevencinėmis priemonėmis galima suvaldyti sunkią situaciją. Ir nors Alytuje mažėjantis savižudybių skaičius leidžia numanyti esant sėkmingą prevenciją, tačiau turimų priemonių tobulinimai išlieka aktualūs.
Gali būti sunku suprasti, kaip žmogus pasiekė tokią ribą, kad ėmė galvoti apie savižudybę. Vienas skausmingas gyvenimo įvykis gali tik paskatinti mintis apie savižudybę, tačiau niekada nėra jų priežastimi. Savižudybės krizę paprastai lemia grupė arba vienas po kito patiriami sunkūs išgyvenimai, sukeliantys didžiulę dvasinę kančią.
Žmonės, galvojantys apie savižudybę, išgyvena labai stiprų emocinį skausmą, o savižudybę mato kaip vienintelį būdą šiam skausmui nutraukti. Dažniausiai apie savižudybę svarstantys žmonės nori ne mirti, bet pasitraukti iš skausmingos gyvenimo situacijos. Kad ir kas būtų atsitikę, net ir vienas nuoširdus pokalbis gali sumažinti kančią ir išgelbėti gyvybę.
Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja diegti empiriniais duomenimis grįstas intervencines priemones nacionaliniu lygmeniu. Įrodyta, kad svarbiausia pagalba savižudybės grėsmę patiriančiam asmeniui yra ryšio užmezgimas. Todėl savižudybių prevencijoje ypatingą vaidmenį atlieka vadinamieji „vartininkai“ – savižudybių prevencijos sistemos dalyviai pirmieji susiduriantys su savižudybės grėsmę patiriančiais asmenimis ir galintys nukreipti juos tolimesnei pagalbai užmegzti ryšį su savižudybės grėsmę patiriančiu asmeniu.
Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras organizuoja ir vykdo nemokamus Bazinius savižudybės prevencijos mokymus (finansuojamus iš valstybės tikslinės dotacijos lėšų), pagal LR sveikatos apsaugos ministerijos nustatytą tvarką ir reikalavimus. Mokymų laikas ir vieta derinama pagal jūsų poreikius – gali vykti Jūsų įtaigoje, organizacijoje ar mūsų patalpose. Mokymai skirti įgyti teorinių žinių ir praktinių įgūdžių, kaip atpažinti savižudybės rizikos ženklus, užmegzti ryšį su savižudybės grėsmę patiriančiu asmeniu bei paskatinti jį kreiptis psichologinės pagalbos. Mokymai organizuojami ne mažesnėms kaip 10 asmenų grupėms, maksimalus grupės dydis 20 žmonių (nuo 16 metų). Interaktyvių mokymų trukmė 4 valandos.
Daugiau informacijos apie vykdomus mokymus suteiks Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro psichologė Romalda Stasionienė: tel. +37067035890 arba el. p. romalda@alytausvsb.lt