Savižudybė – sudėtingas reiškinys, apie kurį gana mažai kalbama(si), o kartais apskritai vengiama atvirai kalbėti(s), todėl sklando daug ir įvairių mitų. Juos išsklaidyti ir formuoti teisingas nuostatas, susijusias su savižudybės reiškiniu − vienas svarbiausių savižudybės prevencijos uždavinių. Klaidinanti informacija trukdo teisingai įvertinti mąstančio apie mirtį žmogaus situaciją, jam gresiantį pavojų, nes būtent šiuo atveju − labai svarbu laiku suteikti reikiamą pagalbą.
Nepakeliamas liūdesys ir noras išvengti emocinio skausmo kasmet nusineša daugybės žmonių gyvybes. Kas 40 s pasaulyje nusižudo 1 žmogus, o kas 3 s pasaulyje kas nors bando žudytis. Savižudybė yra viena iš trijų dažniausių mirties priežasčių 15–35 metų amžiaus žmonių grupėje visame pasaulyje. Kiekviena savižudybė skaudžiai atsiliepia mažiausiai šešiems kitiems žmonėms.
Jau ne vienerius metus Lietuvoje pastebimas savižudybių mažėjimas, tačiau žmonių netektys vis dar išlieka didelės. Higienos instituto duomenimis 2022 m. savižudybių sk. Alytuje buvo 27,0/100 000 gyv., kai Lietuvoje – 18,6/100 000 gyv. . Lietuvoje mažėjantis savižudybių skaičius leidžia numanyti esant sėkmingą prevenciją, tačiau turimų priemonių tobulinimai ir esamų sėkmingų programų pasiekiamumo didinimas išlieka aktualūs. Tiesiogiai ar netiesiogiai, dauguma žmonių, svarstančių apie savižudybę, kviečia padėti juos apsaugoti. Standartizuotos mokymų programos (ASIST ir SafeTALK) parengtos pagal „LivingWorks Education“ yra vienos geriausių Pasaulyje savižudybių intervencijos mokymų programos, kurios parengtos moksliniais tyrimais, taikomos daugiau nei 30 pasaulio šalių ir tobulinamos daugiau nei 30 metų. 2023 m. spalio mėnesį Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras organizavo standartizuotus savižudybės prevencijos mokymai „ASIST“ ir „SafeTALK”, kurie buvo finansuojami Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis. Remiantis šių mokymų dalyvių atsakymais, 23 procentais pagerėjo ne tik žinios, bet ir įgūdžiai skirti savižudybių prevencijai. Dalyviai geba atpažinti savižudybės rizikos ženklus, suteikti emocinę paramą, suteikti informaciją apie galimą psichologinę pagalbą bei paskatinti juos kreiptis pagalbos.
Užmegztas pokalbis gali padėti!