Miego vaidmuo palaikant ir gerinant žmonių fizinę ir psichinę sveikatą yra labai svarbus. Daug žmonių visame pasaulyje susiduria su įvairiais miego sutrikimais – nemiga, miego apnėja, cirkadinio ritmo sutrikimais, sutrikusiu miegu dėl gyvenimo būdo pasirinkimo, aplinkos sąlygų ar medicininių problemų.
Žmonės, turintys miego sutrikimų, skundžiasi padidėjusiu nuovargiu, sumišimu, įtampa, nerimu ir depresija, prasčiau atlieka kasdienines užduotis ir yra mažiau darbingi.
Pastarųjų metų tyrimai parodė, kad miego trūkumas siejamas su nutukimu, metaboliniais sutrikimais, širdies ligomis, imuninės sistemos nusilpimu, psichinės sveikatos problemomis ir demencija.
Jau 20 metų mokslininkai randa vis daugiau įrodymų apie vitamino D įtaką žmonių sveikatai:
- imuninei sistemai;
- alergijai;
- širdies ir kraujagyslių sistemai;
- vėžiniams susirgimams;
- infekcinėms ligoms;
- cukriniam diabetui;
- miegui.
Vitaminas D – medžiaga, vaidinanti svarbų vaidmenį žmogaus organizme. Jo gauname su maistu (papildais) ergokalciferolio (vitamino D2) pavidalu, arba per odą, veikiant ultravioletinei šviesai cholekalciferolio (vitamino D3) pavidalu).
Mokslininkai tyrė vitamino D trūkumo poveikį įvairiems neurologiniams sutrikimams, įskaitant miego sutrikimus.
Jo trūkumas buvo susijęs su miego sutrikimais – miego trukmės sumažėjimu, miego kokybės pablogėjimu ir miego apnėja.
JAV Nacionalinės sveikatos ir mitybos tyrimas parodė, kad trūkstant vitamino D pailgėja suaugusiųjų užmigimo laikas. Vėlesni tyrimai parodė, kad trūkstant vitamino D miego trukmė trumpėja. Kiti tyrimai parodė, kad dėl vitamino D trūkumo pablogėja miego kokybė ir vargina mieguistumas dienos metu.
Vitamino D įtaka vaikų miegui. Amerikos miego medicinos akademijos akredituotoje vaikų miego laboratorijoje buvo atlikti tyrimai vaikams, turintiems miego sutrikimų, siekiant nustatyti ryšį tarp miego ir vitamino D. Tyrimas buvo atliekamas vaikų ligoninėje per 1 metų laikotarpį. Buvo tiriami vaikai, kurių 25-OH-vitD lygis buvo mažesnis nei 30 ng / ml. (75 nmol/l).
Vaikai užmigdavo nenaudodami jokių raminamųjų ar migdomųjų vaistų. Visos priemonės buvo suskaitmenintos naudojant programinę įrangą (Nihon Kohden-Polysmith, Kalifornija).
Miego technikas stebėjo pacientų elgesį ir patvirtino miego padėtį infraraudonųjų spindulių kamera. Buvo renkami ir analizuojami duomenys iš polisomnogramų ir vaikų miego klausimynų.Miego tyrimus įvertino registruotas polisomnografijos technologas ir valdybos sertifikuotas miego specialistas.
Išvados:
- Vitamino D trūkumas vaikams buvo susijęs su sumažėjusia miego trukme ir prastesne miego kokybe.
- Vitamino D trūkumas buvo susijęs su beveik valandos vėlavimu užmigti ir darbo dienų, ir savaitgalio naktimis.
- Pacientams, kurių kraujyje yra mažas vitamino D kiekis gimimo metu, ikimokyklinio amžiaus metais (nuo 2 iki 5–6 metų) padidėja trumpo miego rizika (mažiau nei 10,5 valandos per naktį).
- Vitamino D trūkumas gali turėti ilgalaikį poveikį miego trukmei.
- Būsimi perspektyviniai tyrimai su vaikais būtų naudingi norint sužinoti, ar vitamino D trūkumas sukelia miego sutrikimą, ar atvirkščiai.
Vitamino D įtaka suaugusiųjų miegui. Daug tyrimų, nagrinėjančių ryšį tarp vitamino D trūkumo ir miego buvo atlikti su suaugusiaisiais. Tyrimuose dalyvavusių suaugusių žmonių amžius, lytis, etninė kilmė, rūkymas, kraujospūdis, cukraus kiekis kraujyje, kūno masės indeksas ir fizinės bei kognityvinės funkcijos buvo skirtingos.
Išvados:
- Vitamino D trūkumas gali padidinti lėtinio raumenų ir kaulų skausmo riziką, o tai gali neigiamai paveikti miego kokybę ir miego trukmę.
- Pacientams, kuriems yra vitamino D trūkumas, užmigimo laikas vėluoja beveik valandą.
- Mechanizmai, kuriais vitaminas D gali paveikti miegą, nėra visiškai suprantami. Didelės vitamino D dozės neigiamai veikia melatonino gamybą. Tai gali paveikti cirkadinį ritmiškumą.
- Miego trukmės sumažėjimas pacientams, sergantiems vitamino D stoka, gali reikšti, kad vitamino D būklė gali keisti cirkadinį ritmą.
- Dalyviai, kurių miego trukmė buvo trumpesnė nei 5 valandos, dažniau turėjo vitamino D trūkumą.
- Terapiniai vitamino D papildų tyrimai su suaugusiaisiais parodė miego trukmės ir kokybės pagerėjimą.
- Ryšys tarp vitamino D ir miego sutrikimo gali būti abipusis – miego sutrikimas gali sukelti vitamino D trūkumą, paveikdamas šviesos poveikio trukmę, vitamino D metabolizmą ar net vitamino D įsisavinimą.
Vitamino D įtaka vyresnio amžiaus žmonių miegui. Mokslininkai tyrimams pasirinko 65–105 metų suaugusiųs žmones iš aštuonių Kinijos provincijų.Tyrimu buvo siekiama išsiaiškinti vitamino D sąsajas su miego kokybe , trukme ir su kognityvinių sutrikimų rizika vyresnio amžiaus žmonėms. Miego kokybė buvo klasifikuojama kaip gera, arba prasta, o miego trukmė buvo klasifikuojama į trumpą (<7 val.), normalią (≥7, bet < 9 val.) ir ilgą (≥9 val.). Vitamino D koncentracija buvo suskirstyta į tris lygius: trūkumas (25 nmol/l), nepakankamumas (25 nmol/l < 50 nmol/l) ir pakankamumas (≥ 50 nmol/l).
Išvados:
- Turintiems Vitamino D pakankamai pažinimo sutrikimo rizika buvo 33% mažesnė, lyginant su vitamino D trūkumu.
- Gera miego kokybė, lyginant su prasta miego kokybe. buvo 34% mažesnė dėl pažinimo sutrikimo tikimybės.
- Ilga miego trukmė (≥9 val.) buvo susijusi su 30 % didesne tikimybe atsirasti kognityviniams sutrikimams.
- Gera miego kokybė, normalios miego valandos ir vitamino D pakankamumas yra teigiamai susiję su gera pažinimo funkcija.
Melatonino ir vitamino D poveikis sveikatai.
Melatoninas tapo populiariu maisto papildu net ir esant sveikam miegui. Per pastarąjį dešimtmetį atlikti tyrimai parodė, kad tarp melatonino ir vitamino D yra aiškių panašumų pagal jų poveikį sveikatai. Abu veikia kaip hormonai, veikia kelias sistemas, per savo imuninę sistemą moduliuojančias priešuždegimines funkcijas, randami odoje, reaguoja į saulės šviesą bei tamsą.
Dažnas melatonino papildų vartojimas kelia susirūpinimą dėl jo saugumo, ypač didesnių dozių, ilgalaikio vartojimo ir taikymo tam tikrose populiacijose (pvz., vaikams).
Žmonės, turintys miego sutrikimų turėtų konsultuotis su savo gydytojais dėl vitamino D trūkumo kaip „saulės šviesos trūkumo” ir sumažėjusios melatonino sekrecijos dėl „tamsos trūkumo”.
Svarbu!
- Negalima eksperimentuoti patiems renkantis nemigos gydymą.
- Jeigu turite miego sutrikimų – pasidomėkite savo vitamino D koncentracija.
- Konsultuokitės su savo gydytojais!
Naudoti moksliniai šaltiniai:
Al-Shawwa, B., Ehsan, Z., & Ingram, D. G. (2020). Vitamin D and sleep in children. Journal of Clinical Sleep Medicine, 16(7), 1119-1123.
Baranwal N, Yu PK, Siegel NS. Sleep physiology, pathophysiology, and sleep hygiene. Prog Cardiovasc Dis. 2023 Mar-Apr;77:59-69. doi: 10.1016/j.pcad.2023.02.005. Epub 2023 Feb 24. PMID: 36841492.
Xie, Y., Bai, C., Feng, Q., & Gu, D. (2023). Serum Vitamin D3 Concentration, Sleep, and Cognitive Impairment among Older Adults in China. Nutrients, 15(19), 4192.
Minich, D. M., Henning, M., Darley, C., Fahoum, M., Schuler, C. B., & Frame, J. (2022). Is Melatonin the “Next Vitamin D”?: A Review of Emerging Science, Clinical Uses, Safety, and Dietary Supplements. Nutrients 2022, 14, 3934.
Lukšaitė, A., Matulevičiūtė, E., & Gierasimovič, Z. (2022). Fizinio aktyvumo ryšys su sveikata ir neaktyvių žmonių miego kokybe. Slauga. Mokslas ir praktika, 3(11), 7-14.
Kraptavičius, A. (2020). Miego higienos ypatumai bei sąsajos su nemiga.